Podczas konferencji prasowej minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz zdementowała fake-newsy, jakie pojawiały się w mediach. – Nie planujemy zamykać sklepów, nie planujemy wprowadzać kordonów sanitarnych. Nie ma potrzeby wykonywania zakupów na zapas – powiedziała minister. – Każda osoba pracująca na umowę cywilno-prawną, etat, czy umowę o dzieło, od której odprowadzane są składki na ZUS, może wystąpić o zasiłek opiekuńczy – mówiła na konferencji Emilewicz.
Premier Mateusz Morawiecki przekazał w środę na konferencji, na której pojawili się też: minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski swoją decyzję o zamknięciu szkół i uczelni wyższych w całym kraju.
– Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych od poniedziałku na dwa tygodnie. Już od jutra (czwartku – przyp. red.) te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego – poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 prowadzone są m.in. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w stolicy oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach. Jeżeli do 14 dni od powrotu z miejsca o wysokim ryzyku zarażenia COVID-19 lub po bliskim kontakcie z osobą chorą, wystąpiły konkretne objawy, należy zadzwonić do lokalnej stacji epidemiologicznej, a w przypadku nasilenia symptomów udać się do oddziału lub szpitala zakaźnego. Objawy to: wysoka gorączka, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.