Od poniedziałku (25 maja) – zgodnie z rozporządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego z 16 maja br. – urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, są zobowiązane do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli – przekazało MSWiA.
Zmiany wynikają z §12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 878) oraz art. 46 pkt. 20 w zw. z art. 68 ustawy z dnia 14 maja o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 875). Resort podkreśla, że w związku z nimi w każdym urzędzie – przy zachowaniu odpowiednich wymogów sanitarnych – mieszkańcy będą mieli od 25 maja możliwość osobistego załatwiania spraw. Urzędy muszą jednak zachować odpowiednie rygory sanitarne.
– Dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi (nie wliczając osób obsługujących interesantów) – informuje Wydział Prasowy MSWiA.
Wspomniane zmiany zsynchronizowano z uchyleniem przepisów wstrzymujących bieg terminów administracyjnych, które ponownie zaczną biec właśnie od 25 maja 2020 r.
– Część urzędów podjęła już wcześniej decyzję o bezpośredniej obsłudze obywateli w tym trudnym czasie. Dziękuję tym samorządom, które pomimo epidemii starały się normalnie wykonywać wszystkie obowiązki. Jednym z priorytetów administracji w najbliższym czasie musi być rozwój e-usług. Wielu Polaków w ciągu tych trzech miesięcy skorzystało z elektronicznej możliwości kontaktu z urzędem – mówi wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.