Prezentacją oraz wykładem zakończyło się piątkowe spotkanie przedstawicieli lokalnych samorządów z Kuratorem Oświaty oraz pracownikami Urzędu Wojewódzkiego. Padło wiele informacji na temat zmian, które wprowadzi reforma oświaty przygotowywana przez rząd PiS. Było także zapewnienie o utrzymaniu pracy dla nauczycieli odchodzących z gimnazjum – w jaki sposób? Na spotkaniu zabrakło konkretów a także możliwości oficjalnego zadawania pytań zarówno przez samorządowców jak i obecnych dziennikarzy.
– Proszę o rzetelne informowanie oraz przygotowanie się do tematu planowanej reformy oświaty, która mogę powiedzieć z duży prawdopodobieństwem wejdzie w życie – zwróciła się do przybyłych na konsultacje samorządowców z powiatu kamieńskiego i Świnoujścia Zachodniopomorska Kurator Oświaty. Samorządy będą miały czas do końca marca, aby dostosować sieć szkół do nowego prawa.
Dotychczasowa struktura oświaty ulegnie zmianie. Decyzją Ministerstwa z mapy oświatowej znikną gimnazja. Nowy egzamin maturalny zostanie przeprowadzony w 2022 roku. Sposób jego przeprowadzenia nie będzie różnić się od obecnie obowiązujących zasad.
– Jesteśmy na tym spotkaniu, aby przybliżyć Państwu materię związaną z reformą. Żeby Państwa uspokoić obiecałam, że będę rozmawiała z wszystkimi związkami zawodowymi. W odpowiednim momencie będziemy opracowywali dalszą strategię – zapewniała zachodniopomorska Kurator.
Szkoła gimnazjalna jako typ szkoły znika z obecnego systemu. Gimnazja muszą być wygaszone do końca roku 2018/2019. Przekształcamy szkołę 6-klasową w 8-klasową. Liceum zostanie przekształcone z 3-letniego w 4-letnie i szkoły branżowe z 4-letnich do 5-letnich.