Quantcast
Channel: Świerzno – Kamienskie.info
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1817

Koniec z gimnazjami, wraca czteroletnie liceum

$
0
0

DCIM100MEDIADJI_0037.JPG

Powrót do ośmioklasowej podstawówki, czteroletnie liceum  i nowy stopień awansu zawodowego nauczyciela – to główne założenia reformy edukacji, które minister edukacji przedstawiła podczas debaty w Toruniu.

Nowa struktura nauczania w pełni ma funkcjonować od roku szkolnego 2022/2023. Składać się ma z ośmioklasowej szkoły powszechnej oraz czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum. Po pierwszym etapie uczeń będzie mógł zdecydować się także na kontynuowanie nauki  w szkole branżowej (trzyletnia pierwszego stopnia i dwuletnia drugiego), która zastąpi zawodówki. Wszystkie reformy będą wprowadzane stopniowo, już od przyszłego roku. Pierwszy rocznik, który rozpocznie naukę na zmienionych zasadach, siedem lat spędzi w szkole powszechnej i dwa lata w gimnazjum. Liceum w okresie przejściowym nadal będzie trwało trzy lata. Reforma ma być wprowadzana stopniowo. Pierwsi uczniowie naukę w szkołach powszechnych zaczną już w przyszłym roku.

Struktura szkoły, to jedna z wielu rzeczy, jakie mają się zmienić w najbliższych latach w oświacie. resort edukacji chce, by uczniowie więcej czytali i bardziej interesowali się historią swojej ojczyzny.

W tym celu MEN rozpocznie inwestycję w rozwój czytelnictwa, dotyczyć to ma zwłaszcza mieszkańców mniejszych ośrodków. Uruchomiony zostanie program „Książka w każdym domu”. Powstanie propozycja kanonu lektur dla rodziców dzieci wychowania przedszkolnego, a także zwiększenie nakładów na rozwój wiejskich bibliotek. Biblioteki mają stać się miejscami atrakcyjnymi dla młodych ludzi. Od 2017 roku w szkołach będą organizowane lekcje cichego czytania w bibliotekach. Zaś zajęcia dl anajmłodszych będą rozpoczynać się od 15 minut czytania książek. Zwiększenie liczby godzin historii ma pomóc w kształtowaniu świadomości historycznej uczniów. Nauka tego przedmiotu ma wyjść poza szkolne mury – propozycją są żywe lekcje historii czy wycieczki do miejsc historycznych, w których organizacji ma pomóc ministerstwo.

– Mamy zamiar wprowadzić nowy stopień awansu zawodowego. Nauczyciel specjalista będzie musiał zrobić doktorat lub wprowadzić innowację opisaną. Ma to być konkretna innowacja, opisana dla danego środowiska, szkoły i przedmiotu – podkreślała Minister Edukacji
Kolejna zmianą, którą resort zamierza wprowadzić w kwestii awansu, to wydłużenie pierwszego stażu o rok, ponieważ obecny, dziewięciomiesięczny,  według specjalistów, nie daje możliwości zweryfikowania, czy pedagog nadaje się do zawodu. Jak podkreślała Anna Zalewska, część uczelni sugerowała konieczność wprowadzenia dodatkowego egzaminu, jednak MEN sceptycznie podchodzi do tego pomysłu, uważając , że studia magisterskie powinny w wystarczający sposób selekcjonować kandydatów do zawodu.

Co o pomyśle likwidacji gimnazjów mówią lokalni samorządowcy? – W mojej ocenie gimnazja zaczęły spełniać swoją rolę. Początki były dosyć trudne, bo skumulowano w jednym miejscu różne roczniki młodzieży, z różnych miejscowości. Przez lata system kształcenia osiągnął przyzwoity poziom. Obawiam się, że ustanowienie ośmioletnich podstawówek spowoduje wzrost kosztów funkcjonowania szkół wiejskich i dodatkowo obciąży budżety samorządów. Nie należy zmienić czegoś co zaczęło dobrze funkcjonować – ocenia Leszek Szefliński.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1817

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra